Archive for Maj, 2014

Pytanie dla niektórych trudne. Odpowiedź jest bardzo prosta. Mamy problemy z zapamiętywaniem nowych słów, bo uczymy się w niewłaściwy sposób. Już wiele postów zostało poświęconych temu zagadnieniu, ale wciąż trzeba przypominać o tym, że najgorszym sposobem uczenia się nowych słówek, jest tak zwana ‚pamięciówka‚, którą niestety nadal propaguje się w szkołach. Wiele podręczników zawiera mini słowniki na końcu każdego rozdziału, których to nauczyciele każą się uczyć. Tylko gdzie jest sens ‚wykucia’ na pamięć listy słów bez konkretnego kontekstu? Człowiekowi od razu przechodzi ochota na uczenie się, kiedy widzi całą stronę zapisaną ‚drobnym makiem’. Tracimy motywację i odkładamy naukę na później, które to nie nadchodzi nigdy.

Co więc jest najważniejsze? Po pierwsze systematyczność. Jeśli już mamy taką listę, której musimy się nauczyć, rozplanujmy naukę z wyprzedzeniem. Konkretna ilość słów każdego kolejnego dnia ułatwi Nam pracę. Co poza tym. Nie uczmy się ‚na sucho’. Trzeba pokonać wstręt do słownika i zacząć z nim współpracować. Zajmie Nam to trochę więcej czasu, ale słowo nauczone w kontekście zapamiętamy na dłużej. I co najważniejsze, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziemy go używać w poprawny sposób.

Jeśli uczmy się słów dla siebie, nie z powodu sprawdzianu czy egzaminu, najlepiej wybrać się do biblioteki po książki w języku docelowym. Wiele wydawnictw oferuje książki pogrupowane poziomami zaawansowania, a nawet z dołączonymi ćwiczeniami sprawdzającymi Nasze rozumienie tekstu. Ćwiczenia mają na celu utrwalenie w Naszej pamięci definicji i formy użycia danego wyrazu. Zainteresowanym proponuję wycieczkę do biblioteki z zapytaniem o książki z serii Penguin Classics, które można również zakupić przez internet.

Jak utrwalić słownictwo? Odpowiedź jest banalnie prosta. Poprzez konwersacje. Czy to z native speaker’em czy nauczycielem polskim. Nie nauczymy się jazdy na rowerze czytając książki na ten temat. Tak samo, słowa nie używane w praktyce po prostu ‚wylatują’ z Naszych głów. Konwersacje indywidualne oferowane przez Naszą szkołę, to jeden z wielu sposobów na praktykę. Jeśli jednak jesteśmy zbyt nieśmiali, aby rozmawiać po angielsku, proponuję na rozgrzewkę i jako formę przekonania siebie co do umiejętności językowych, rozmowy na chatach i forach językowych. Język pisany różni się od języka mówionego, ale jest to dobry początek w kontaktach w języku angielskim.