Archive for Sierpień, 2014

Pytanie, które zadaje sobie wiele użytkowników języka angielskiego, jako drugiego języka. Zazwyczaj poprzedzają je zdania typu ‚Znam mnóstwo słownictwa i gramatyka również nie stanowi problemu.’ Co jest więc przeszkodą w swobodnym porozumiewaniu się, na którym tak bardzo Nam zależy?

Pierwszą przeszkodą jest brak pewności siebie. Niektórzy mogą znać nieograniczoną ilość słownictwa, ale brak śmiałości uniemożliwi im swobodne komunikowanie się w języku obcym. Większość ludzi uważa, że ich zasób słownictwa może się okazać niewystarczający; że popełnią kardynalny błąd dotyczący kolokacji językowych lub ich znajomość gramatyki jest zbyt słaba, aby się porozumiewać. Każdy musi wiedzieć, że native speaker języka angielskiego też popełnia błędy, a ponadto wszyscy bardzo doceniają osoby, które znają język choćby na poziomie podstawowym. Wystarczy więc docenić samego siebie i uwierzyć we własne możliwości.

Kolejnym problemem jest fakt, iż, niestety, uczymy się teorii, a nie użycia języka w rzeczywistości. Wspominaliśmy już o tym w wielu wpisach i wspominać będziemy nadal, bo regułki nie pozwolą Nam na swobodne komunikowanie się. Wielu osobom wydaje się, że wiedząc kiedy używać danego czasu w języku angielskim, będą w stanie bez problemów nawiązać kontakt z obcokrajowcami. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej, bo często sami obcokrajowcy używają całkiem innych konstrukcji w danych sytuacjach. I wtedy mamy mętlik w głowie, bo przecież uczono Nas inaczej. Edukacja musi wyjść poza dotychczas utarte schematy. Nauczyciele muszą w końcu pozwolić uczniom rozmawiać po angielsku w trakcie lekcji,  a osoby kształcące się samodzielnie muszą jak najwięcej słuchać i rozmawiać. Nie wystarczą ‚suche fakty’, trzeba jeszcze praktyki.

Jedną z przyczyn, przez które niektórzy nie mają odwagi rozmawiać z obcokrajowcami są trudności w zrozumieniu akcentów. Wychodząc z założenia, że nie warto zaczynać rozmowy, bo i tak nie zrozumiemy Naszego rozmówcy na pewno nie uda Nam użyć swojej wiedzy językowej w praktyce. Wystarczy tylko zmienić nawyki. Zacznijmy oglądać filmy w oryginalnych wersjach językowych. Jeśli to dla Nas za trudne wystarczy włączyć napisy (koniecznie angielskie). Ponadto, poświęcenie chwili wolnego czasu na zapoznanie się z różnicami w wymowie może na prawdę ułatwić Nam kontakty z  obcokrajowcami.

I co najważniejsze, potrzeba trochę chęci, aby otworzyć się na kontakty z obcokrajowcami. Jeśli zamkniemy się na innych  użytkowników języka angielskiego, nie chodzi tylko o native speaker’ów, to możemy być pewni, że sukcesu nie odniesiemy. Odpowiedź na pytanie: ‚Kiedy będę w stanie swobodnie prowadzić konwersacje w języku angielskim?’  jest prosta. Kiedy tylko sami sobie na to pozwolimy. Tak więc pokonajmy strach przed rozmowami w języku angielskim i cieszmy się możliwościami, jakie daje Nam swobodne posługiwanie się nim.