Wiele osób uważa, że ma problemy z rozmowami w języku angielskim, bo podczas dyskusji nie myśli po angielsku. Co to oznacza?

To oczywiste, że skoro Naszym językiem ojczystym jest język polski, to również Nasze myśli wyrażamy w tym języku. Naszym pierwszym odruchem podczas rozmowy w języku obcym jest „ułożenie” w Naszych głowach zdania po polsku, a dopiero później tłumaczenia go na język docelowy. W przypadku, gdy nie możemy przypomnieć sobie jakiegoś słówka Nasz mózg podpowiada Nam jego polskie tłumaczenie. Mowa tu oczywiście o osobach rozpoczynających naukę języka obcego. Na kolejnych poziomach edukacji językowej „przestawienie się” na myślenie w języku obcym jest dużo łatwiejsze.

Poniżej znajdziesz kilka rad, jak na początku przygody z językiem angielskim wspomóc myślenie w nim.

1. Postaraj się oglądać jak najwięcej filmów w angielskiej wersji językowej. Nie tylko „osłuchasz” się z językiem i akcentem, ale zaczniesz przetwarzać informacje po angielsku. Jeśli ta opcja wydaje się za trudna, włącz napisy, ale oryginalne. Jednoczesne słuchanie i czytanie daje dużo więcej, niż samo czytanie lub słuchanie. Po jakimś czasie znów możesz spróbować swoich sił bez napisów.

2. Jeśli nie znasz znaczenia jakiegoś angielskiego słówka, pierwszym miejscem, gdzie powinieneś szukać tłumaczenia nie powinien być słownik polsko-angielski. Znajdź dobry słownik angielsko-angielski i zaprzyjaźnij się z nim. Korzysta się z niego dokładnie tak, jak ze słownika języka polskiego, a praca z nim tylko wspomoże Twoją naukę. Czytając „regułkę” danego słowa, sam zastanawiasz się nad polskim odpowiednikiem. Co to daje? Po pierwsze, dużo więcej satysfakcji przynosi samodzielne znalezienie polskiego tłumaczenia. Podnosi to Twoją motywacje do dalszej nauki. Po drugie, gdy następnym razem usłyszysz to samo słówko, Twoją pierwszą reakcją będzie przypomnienie sobie tego, co przeczytałeś w słowniku, czyli myślenie po angielsku.

3. Podczas nauki języka jak najczęściej korzystaj  z dostępnych materiałów audio i video. Osłuchanie się z językiem to połowa sukcesu do osiągnięcia Twojego celu, czyli myślenia po angielsku.

4. Czytanie książek w oryginale to również dobry pomysł. Musisz jednak pamiętać, żeby dobierać lektury na poziomie językowym, na którym się znajdujesz w przeciwnym wypadku tylko się zniechęcisz.

5. I najważniejsza rada. Rozmawiaj! Używaj języka kiedy to możliwe. Nie przejmuj się, że nie jesteś w tym mistrzem, to właśnie praktyka ma Cię nim uczynić. Nawet nie zauważysz, kiedy zaczniesz myśleć po angielsku w sytuacjach, które nawet tego nie wymagają.

Te rady, to nie tylko wskazówki, które mają Ci pomóc w rozpoczęciu myślenia po angielsku. Skorzystać z nich może każdy, kto uczy się angielskiego lub innego języka obcego. Czytając książki w oryginale uczysz się także struktur gramatycznych, poznajesz słownictwo, akcent oraz sposób intonacji. Okazuje się, że nauka idzie sprawniej, gdy nie korzystamy z tradycyjnego podręcznika. Tak więc, pora zmienić przyzwyczajenia i polecam zrobić to już dzisiaj.

 

Comments are closed.