‚Nie chce mi się.’ Ile razy, to krótkie zdanie ‚zamykało nasze książki, wyłączało nagrania i włączało komputer’? Domyślam się, że każdy z nas może się przyznać do przynajmniej kilku, jeśli nie kilkunastu takich momentów w swojej edukacji. Nauka języków obcych jest o tyle bardziej wymagająca, że potrzebna jest na prawdę silna motywacja. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak poradzić sobie z brakiem motywacji.

Zanim zaczniemy, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: po co chcę się uczyć? Inne nastawienie będziemy mieć, kiedy przed nami ważny egzamin, inne, kiedy potrzebujemy języka do pracy, a jeszcze inne, kiedy uczymy się ‚dla siebie’.

Tak więc, po pierwsze, nie odkładaj nauki na później, bo później może nie nastąpić nigdy. Jeśli zaplanujemy naukę na konkretną godzinę, to nic nie powinno nas od tego ‚odciągnąć’. Jeśli wiesz, że o wyznaczonej godzinie w telewizji nadają Twój ulubiony serial, lepiej wcześniej ustal sobie inną godzinę. Dobre planowanie, to początek sukcesu.

Jeśli już mówimy o planowaniu. Nie planuj zbyt wiele. Na początku ustal sobie, że na naukę poświęcisz na przykład pół godziny dziennie. Może to dziwne, ale 30 minut dzienni w zupełności wystarcza na dobry poczatek. Czasem nawet kwadrans jest dobry. Ważne, żeby uczyć się regularnie. Nie rób też planów dalekosiężnych. Planuj swoją naukę z tygodnia na tydzień, lub jeśli uważasz to za lepszy pomysł, z dnia na dzień. Nie planuj też, że w miesiąc nauczysz się całego słownika. Znam ludzi, którzy próbowali i nic z tego nie wyszło. Podziel sobie materiał na mniejsze ‚porcje’ i małymi krokami zbbliżaj się do celu.

Dowiedz się jakim typem ucznia jesteś. Chodzi tu o sposób w jaki najszybciej przyswajasz sobie wiadomości. Wykorzystaj to podczas nauki języka angielskiego. Jesteś wzrokowcem? Używaj kolorów i materiałów video. Wolisz słuchać niż czytać? Nagrania i filmy okażą się pomocne. A może nie możesz usiedzieć w miejscu? Ucz się języka wędrując po pokoju. Brzmi dość śmiesznie, ale często takie ‚spacery z książką’ pomagają. Łatwiej o motywację, jeśli sposób nauki dostosujesz do swoich upodobań.

Większość z nas wie, że rywalizacja motywuje nas najbardziej. Proponuję od czasu do czasu podjąć wyzwanie lub nawet założyć się ze znajomymi. Oczywiście, jeśli uczymy się dla własnej przyjemności. Element rywalizacji zawsze motywuje nas do działania. 

Łatwo mówić, trudniej wykonać? Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom nauka języka może być przyjemna, a łatwiej znaleźć motywację, żeby robić coś co sprawia nam radość i jest przydatne. Tak więc, nie mów; ‚Nie teraz. Później.’ Zacznij planować naukę języka angielskiego już teraz.

Comments are closed.