Wiele osób uważa, że nawet nauka języka angielskiego przez Skype jest czasochłonna. Mniej w tym prawdy, niż by się mogło wydawać. 45 minut tygodniowo poświęcone na naukę w zupełności wystarcza. Indywidualne podejście nauczyciela pozwoli skupić się na materiale i umiejętnościach, które chcesz ćwiczyć. Każde zajęcia przygotowywane są pod kątem indywidualnych preferencji każdego ucznia.

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak się uczyć, kiedy nie możemy przeznaczyć na to dużo czasu.

1. Często czytasz wiadomości online? Spróbuj czytać artykuły anglojęzyczne. Jeden artykuł tygodniowo, w czasie, który i tak przeznaczysz na czytanie, zwiększy Twoją znajomość form gramatycznych. Nie wspominam o nowym słownictwie, które warto poznawać w kontekstach, a nie jako długie listy słówek do zapamiętania.

2. W ciągu dnia wystarczy kilka minut na powtórzenie nowych zwrotów czy wymowy danych słów. Warto w tym celu zaopatrzyć się w tak zwane fiszki. Można kupić gotowe zestawy w księgarniach, ale najlepiej jest stworzyć własną, nazwijmy to, bazę. Na małych kartkach wystarczy zapisać dane słowo lub zwrot, wraz z tłumaczeniem i użyciem w zdaniu. Dobrze jest uwzględnić wymowę, tę uproszczoną lub zapis fonetyczny. Wydawać się może, że proces przygotowania fiszek jest czasochłonny, ale ich dostępność pod ręką bardzo pomoże w szybkich powtórkach. A już podczas samego ich przygotowywania bardzo dużo informacji pozostanie w Naszych głowach.

3. Jeśli mamy okazję na rozmowę z native speakerem, nie bójmy się tego. Nic tak nie wspomaga nauki języka jak konwersacje. A jeśli mamy szansę rozmawiać z osobą, która biegle posługuje się językiem angielskim, grzechem byłoby jej nie wykorzystać.

4. Oglądasz film, włącz oryginalną ścieżkę dźwiękową oraz polskie napisy, jeśli czujesz, że możesz nie zrozumieć dialogów. Nauka połączona z przyjemnością. Czasem, nawet nieświadomie, nauczysz się większej ilości zwrotów niż gdybyś rozwiązywał ćwiczenia.

5. Bezsensownie przeszukujesz internet, znajdując coraz to nowe artykuły o showbiznesie? Porzuć te hobby. Czas, który do tej pory poświęcałeś na czytaniu informacji o „gwiazdach” przeznacz na rozwiązanie choćby dwóch ćwiczeń online. Jest wiele stron, które oferują interaktywne ćwiczenia ze słownictwa, gramatyki, fonetyki. Wymieniać można by długo, bo prawda jest taka, że w internecie znajdziemy wszystko.

Najlepszym podsumowaniem tego artykułu, niech będzie chińskie przysłowie: „Nauczyciel może otworzyć drzwi, ale to Ty musisz chcieć wejść.”

Zostawiam wszystkich czytelników z tą myślą. Warto zastanowić się, czy to rzeczywiście czasu Nam brakuje.

Comments are closed.