Wszyscy, którzy myślą, że tylko uczniowie uczą się podczas lekcji, czy to w zwykłych szkołach, czy przez internet lub Skype się mylą. Czasem zdarza się, że role się odwracają. No może nie tak do końca, ale  zaraz wyjaśnię wszystko na przykładzie z Naszej szkoły językowej.

Z racji, iż bardzo ważne jest dla Nas indywidualne podejście do każdego ucznia, staramy się jak najlepiej sprostać oczekiwaniom każdego z nich. Często zdarza się, że osoby zgłaszające się do Nas mają określone wymagania względem tematyki konwersacji. Nauczyciel, jako osoba niestety niebędąca ‚chodzącym słownikiem’, może często nie posiadać rozległej wiedzy z zakresu słownictwa wybranego przez ucznia. Jako przykład mogę podać siebie. Ostatnio odbywałam konwersacje z uczniem, który jest pilotem. Można się domyślić, że lotnictwo, jak każda inna dziedzina życia charakteryzuje się określonym słownictwem. W ten sposób nauczyciel stał się również uczniem. Żeby dokładnie przygotować się do zajęć, wielu lektorów musi przyswoić sobie nowe słownictwo związane z tematyką, której wcześniej nie opanowali.

Nie chodzi tylko o poznawanie słownictwa. Podczas rozmów z uczniami z różnych zakątków Polski nauczyciel może poznać różnice w zachowaniach i tradycjach. Dowiedzieć się czegoś więcej o własnym kraju. Zdarzają się również Polacy mieszkający zagranicą. I wówczas możemy dowiedzieć się czegoś o innych krajach i życiu w nich.

Wspaniałą rzeczą podczas konwersacji przez Skype jest wymiana spostrzeżeń, doświadczeń i upodobań. Łączymy przyjemne z pożytecznym rozmawiając na nurtujące uczniów tematy po angielsku.

Comments are closed.