Wiele osób robi zdziwioną minę, kiedy mówię im, że nauka języka angielskiego bez pamięciowego uczenia się gramatyki jest możliwa. Trzeba nawet pokusić się o stwierdzenie, że z odpowiednim nastawieniem można się w ten sposób szybciej i skuteczniej nauczyć języka, nie tylko angielskiego.

Jak to możliwe? Wyobraź sobie dziecko uczące się mówić. Czy rodzice siedzą z nim i tłumaczą mu kiedy używamy danego czasu? Dlaczego dana forma gramatyczna jest poprawna w danej sytuacji? Nie. No właśnie. Tak powinna wyglądać Twoja nauka języka obcego. W naturalny sposób przyswoisz sobie więcej informacji, niż podczas pracy z podręcznikiem, który powinniśmy, mówiąc z przymrużeniem oka, uważać za zło.

Często słyszy się, że przecież to jest niemożliwe, że nie da się tak nauczyć komunikacji w języku obcym. Ludzie, którzy tak mówią, nie znają innej formy nauki, tylko z wykorzystaniem podrecznika i dlatego nie wierzą, że można uczyć się bez niego.

Jedyne co trzeba zrobić, to wyjść poza utarte schematy. Nie ucz się gramatyki z podręczników, ale na ‚żywych’ przykładach. Czytaj książki, słuchaj radia, nagrań, rozmawiaj. Bądź odważny i wybierz taką formę uczenia się, a zobaczysz, że jest ona skuteczna.

Czasem po typowo podręcznikowej edukacji, zastanawiamy się w jakim czasie powinniśmy powiedzieć dane zdanie. Przypominamy sobie regułki typu: ‚czasu Present Simple używamy wtedy i wtedy’. Trzeba jednak wiedzieć, że często regułka nie ma pokrycia z rzeczywistością, bo tylko od mówiącego zależy, w jaki sposób chce przekazać informacje. Powie Wam to każdy native speaker języka angielskiego i pewnie innych języków obcych również.

Zacznij naukę od prostych tekstów, jest wiele wydawnictw oferujących krótkie powieści, idealne dla początkujących. Jeśli nie masz w swoim otoczeniu osób, z którymi mógłbyś prowadzić konwersacje, zdecyduj się na korepetycje online. Nauczyciele czekają, na możliwość rozmowy z Tobą. Konwersacje przez Skype to w ostatnich czasach jedna z najpopularniejszych form nauczania języków obcych.

Przekonaj się, że teoria nie jest Ci wogóle potrzebna, żeby posługiwać się wybranym przez Ciebie językiem!

Comments are closed.