Nie jest nowością dla osób uczących się języka angielskiego fakt, że akcentów jest wiele. Każdy z nas ma pojęcie o ogólnym akcencie angielskim. Podczas nauki tego języka wszyscy nauczyliśmy się podstawowych zasad wymowy. Warto jednak wiedzieć, że język angielski, podobnie jak język polski, używany w różnych miejscach brzmi różnie. Pamiętając, że jest to język powszechnie używany na Wyspach Brytyjskich, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii czy w RPA, nie wolno zapominać, że w każdym kraju ludzie posługujący się nim mają charakterystyczny akcent.

I oczywistą rzeczą powinien być fakt, że wewnątrz Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych spotkamy poszczególne odmiany, ponieważ język angielski jest bardzo mocno zróżnicowany geograficznie. Najważniejszych odmian języka mamy 10: brytyjski, szkocki, walijski, irlandzki, kanadyjski, amerykański, australijski, nowozelandzki, południowoafrykański oraz pidżyny i kreole. Każda z odmian ma również swoje dialekty, które mają cechy wspólne lecz również wiele cech odróżniających je od siebie.

Europejczycy, posługujący się językiem angielskim również mówią z akcentami. Akcenty wynikają z podstawiania np. polskich dźwięków zamiast angielskich. Duży wpływ ma na to pisownia. Widząc jakieś angielskie słowo, nie sprawdzamy jego wymowy w słowniku, tylko upraszczamy jego wymowę na podstawie samej pisowni.

Podstawową zasadą posługiwania się językiem angielskim powinna być konsekwencja w akcencie, z którym mówimy. Z doświadczenia wiem, że w polskich szkołach nauczano głównie w akcencie amerykańskim. Obecnie sytuacja ulega zmianie i uczniowie coraz częściej „posługują się” akcentem brytyjskim. Nie ważne, z którym akcentem mówisz, ważne abyśmy starali się posługiwać jednym.

Jak nauczyć się akcentu? Kilka porad, powinno „rzucić światło” na ten temat.

1. Uczenie się angielskiego tylko w szkole i tylko do szkoły niewiele pomoże. Samodzielna praca w domu to podstawa. Trzeba poświęcić trochę wolnego czasu na opanowanie podstaw, których bardzo często w szkołach nie będzie nam dane poznać.

2. Czym są podstawy? Warto zapoznać się ze sposobem wymawiania poszczególnych dźwięków w akcencie, którego chcemy się nauczyć. Materiałów w internecie nie brakuje. Potrzeba tylko chęci do nauki.

3. Trzeba być świadomym ewentualnych zmian w wymowie. Wszelkie elizje, zmiany w wypowiadaniu fraz, opuszczanie dźwięków nie powinny być dla nas nowością. Każdy język w piśmie różni się od tego w mowie.

4. I najważniejsze. Nie używając języka, nasz akcent będzie istniał tylko teoretycznie. Praktyka czyni mistrza, więc warto otworzyć się na rozmowy, nie tylko z obcokrajowcami. Rozmawiając z osobami, które nie są native speaker’ami również starajmy się ćwiczyć swój akcent. Nie należy przejmować skłonności do wymowy od innych ludzi.

Comments are closed.