Być może dla niektórych jest to oczywiste, ale wiele osób wciąż pyta, czy trzeba więcej słuchać czy czytać, aby dobrze nauczyć się języka. Prawda jest taka, że ucząc się języka obcego, nie należy zapominać, że trzeba ćwiczyć wszystkie umiejętności. Nie wystarczy tylko opanować gramatyki i nauczyć się słownictwa. Ważne jest, aby dużo czytać, często słuchać i rozmawiać.

Uczenie się „na sucho” nie przyniesie zadowalających efektów. Tak zwana „pamięciówka” nie jest dobrą drogą do płynnego posługiwania się językiem. Długie listy słówek do nauczenia to standard w polskich szkołach. W rzeczywistości większe korzyści przynosi czytanie tekstów i uczenie się znaczenia nowych słów z kontekstu. Często zdarza się, że uczniowie znają znaczenie danego słowa, ale nie wiedzą, że w niektórych kontekstach używa się innego. To właśnie wynik uczenia się listy słówek wyrwanych z kontekstu. Czytanie natomiast, chociaż czasem niektórych przeraża, okazuje się idealnym sposobem na naukę słówek w ich, nazwijmy to, naturalnym środowisku.

Odnośnie słuchania, to nie chodzi tylko o naukę akcentu. Poprzez słuchanie również uczymy się nowych słów i gramatyki. Należy jednak uważać ze słuchaniem piosenek. Na pewno wiele osób wie, że poprawnej angielszczyzny nie nauczymy się z każdej piosenki. Dlatego trzeba uważać na to, czego słuchamy żeby ćwiczyć gramatykę.

Kolejną ważną rzeczą jest pisanie. Znam wiele osób, które świetnie posługują się językiem w mowie, ale jeśli trzeba coś napisać, nie jest już tak dobrze. Tak więc, nie wolno zapominać, że trzeba również pisać. Jest wiele zwrotów, które wykorzystywane są głownie w piśmie i należy ćwiczyć ich użycie.

Nie należy oczywiście zapominać o mówieniu. Znajomość gramatyki i słownictwa niewykorzystywana w praktyce na niewiele się zdaje. Trzeba pamiętać, że strach przed odezwaniem się w języku obcym jest bezpodstawny. Rzadko zdarza się, że ludzie śmieją się z osób mówiących w języku obcym. Obcokrajowcy są pod tym względem bardzo tolerancyjni i doceniają sam fakt, że ktoś poświęcił trochę czasu na nauczenie się danego języka. Nie jest to tylko „czcze gadanie”, ale stwierdzenie na podstawie rozmów z kilkoma obcokrajowcami.

Tak więc, pamiętajmy o konieczności ćwiczenia wszystkich umiejętności językowych i pozbyciu się strachu przed mówieniem w języku obcym. Jeśli chcesz się nauczyć jakiegoś jeżyka, to pamiętaj, że nic się samo nie zrobi. To Ty gospodarujesz swoim czasem i to czy przeznaczysz go na lekcje zależy tylko od Ciebie.

Comments are closed.