Decydując się na konwersacje w języku angielskim musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które mają znaczący wpływ na nasz sukces. Nie możemy wierzyć, że przebywając z językiem angielskim przez 1 – 2 godzin w tygodniu będziemy w stanie szybko i łatwo się porozumiewać. Nawiązując już do samego artykułu o nauce języka angielskiego w sposób naturalny wiemy jak ważne jest obsłuchanie się z językiem. Dlatego chcąc na prawdę robić szybkie postępy i dojść do poziomu gdzie będziemy mogli bez większych przeszkód rozumieć i mówić po angielsku potrzebujemy większego nakładu pracy z naszej strony.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby spędzanie co najmniej jednej godziny dziennie z językiem angielskim. Doskonale wiemy, iż nie każdego stać na to aby wykupił sobie zajęcia z lektorem na wszystkie dni tygodnia. Dlatego też należy znaleźć inną drogę pomocy, która w pewnym stopniu zrekompensuje nam tę niedogodność. W tym celu nasi lektorzy potrafią wskazać lub zaoferować dodatkowe materiały, które mają na celu pomóc uczniom w utrzymywaniu kontaktu z językiem angielskim jak najczęściej. Gwarancję szybkiego postępu daje nam właśnie systematyczność i powtarzalność.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest nasza motywacja. To jak bardzo chcemy nauczyć się języka ma ogromne znaczenie. Jednak niezwykle ważną rzeczą jest to aby nauka była dla nas czymś przyjemnym. Konwersowanie w języku angielskim musi nas cieszyć. Pozytywne podejście do języka angielskiego pozwala na pochłanianie go w szybkim tempie. Wielu nauczycieli twierdzi, że 80 procent sukcesu stanowi właśnie motywacja.

Konwersacje w języku angielskim pozwalają na zajmowanie się tematyką, która bezpośrednio nas interesuje. Pamiętajmy o tym, że podczas omawiania czegoś co jest dla nas bliskie i przyciąga naszą uwagę dużo łatwiej jest nam radzić sobie z nowymi zagadnieniami. Pamiętamy lepiej i chętniej się tego uczymy, często mamy do czynienia z sytuacjami gdzie pewne rzeczy zapamiętujemy niemal automatycznie. To ogromna zaleta. Ucząc się indywidualnie i rozmawiając na ciekawe tematy jesteśmy w stanie bezboleśnie opanowywać zagadnienia, które niejednokrotnie wydawały się nam trudne. Zwróćmy uwagę na to,  że w szkołach musimy uczyć się tylu rzeczy, które nas nie interesują i pomyślmy jak wyglądały by nasze postępy gdyby ten czas przeznaczyć na to co nas ciekawi i intryguje.

Podsumowując prosimy pamiętać o tym, że nawet najlepszy nauczyciel nie jest w stanie nas nauczyć języka jeśli my sami nie będziemy chcieli tego osiągnąć przez naszą pracę i odpowiednią motywację. Co więcej, należy uświadomić sobie, że tak na prawdę to język nie jest uczony przez nikogo. Języka po prostu trzeba się samemu nauczyć. Nauczyciel jest osobą która ma nam w tym pomóc. Ma on nas pokierować, udostępnić materiały, spędzić z nami czas na konwersacji, poprawić nasze błędy oraz czasem wyjaśnić pewne rzeczy. Wiele osób, które tak podchodzą do nauki języka angielskiego uczy się go w szybkim tempie. Nie pozostaje nic innego jak pracować podobnie jak oni